Z inicjatywy komisji regionalnych Wrocław, Olszyn i Warszawa oraz Komisji Cyfrowego Modelowania (KCME) w dniu 9 października br., w godz. 17:30-19:00 odbędzie się wykład prowadzony w trybie zdalnym pt. „Zorientowanie na człowieka Przemysłu 5.0 w kontekście zarządzania aktywami i utrzymaniem ruchu” – jaki zostanie wygłoszony przez Jan Stokera (https://lnkd.in/e2MKiTch li/lub https://www.cranfield.ac.uk/people/jan-stoker-37293411). Jan Stoker jest, m.in., Przewodniczącym Europejskiego Komitetu Szkoleniowego (ETC) w ramach Europejskiej Federacji Krajowych Towarzystw Eksploatacyjnych (EFNMS) oraz starszym wykładowcą na uniwersytetach w Aberdeen i Cranfield. Streszczenie tematyki wykładu zamieszczamy poniżej.
Żyjemy w jednym z bardziej inspirujących okresów dla menedżerów, techników i inżynierów zaangażowanych w zarządzanie aktywami materialnymi (środkami trwałymi) i utrzymaniem ruchu. Konieczne staje jednak dokonanie wyborów w celu zapewnienia zrównoważonej przyszłości. Aktualnie na przełomie Przemysłu 4.0 i Przemysłu 5.0 nadszedł czas, tak aby ponownie rozważyć rolę czynnika ludzkiego, naszej odporności, jak i zrównoważonego rozwoju w coraz bardziej skomplikowanym środowisku technicznym.
Główne tematy prezentacji to Przemysł 5.0, Zarządzanie Aktywami 5.0, Utrzymanie Ruchu 5.0, gotowość cyfrowa, sztuczna inteligencja a zarządzanie aktywami, cyfrowa „linia wzroku”, problemy piątej rewolucji przemysłowej, o których nikt nie chce słyszeć, ChatGPT a utrzymanie ruchu oraz wiele innych. Powyższa tematyka zachęciła Jana Stokera do przemyśleń i dyskusji na temat, jak edukować, szkolić i motywować w tych skomplikowanych czasach naszą kadrę, tą obecną, jak i przyszłego pokolenia. Prezentacja Jana Stokera pozwoli na podzielenie się jego przemyśleniami i pomysłami w tych kwestiach.
Wykład odbędzie się w jęz. angielskim, ale wprowadzenie i sesja pytań po wykładzie będą prowadzone częściowo po polsku przez Agnieszkę Tubis i niżej podpisanego. Odbędzie się on dla wszystkich członków Polskiego Naukowo Technicznego Towarzystwa Eksploatacyjnego (PNTTE), jak i zainteresowanych przedstawicieli przemysłu. Dołączyć planują też przedstawiciele towarzystw eksploatacyjnych z Czech i Słowacji. Zwracamy się jednak z serdeczną prośbą do wszystkich z Państwa aby zachęcać do uczestnictwa znanych Państwu przedstawicieli świata nauki, jak i przemysłu, którzy mogą być zainteresowani tak ważną tematyką.
Link do spotkania na Webex ITS zostanie przesłany wszystkim z Państwa, jak i innym uczestnikom parę dni przed spotkaniem / wykładem. Link ten może zostać przekazany osobom spoza PNTTE. Mogą oni także zwracać się w tym celu bezpośrednio do Przewodniczącego KCME, Roberta Kijak.